23.05.2018 i4i Žádný komentář
Také jste jako manažeři hrávali tuto hru? Majitel měl ve firmě nejvyšší pravomoc, takže téměř každá faktura, každá bankovní operace, nabídka a nemálo dalších rozhodnutí musela mít jeho schválení. A protože každý manažer potřeboval něco podepsat, tak se to zvrtlo na hru „Chyť si svého majitele“. Co vlastně tato neoblíbená hra znamenala?
Z majitelského pohledu to bylo jednoduché:
Pohled manažerů byl výrazně jiný:
Poslední manažerský názor je přesný popis situace. Majitel chtěl firmu rozvíjet. Takže víc zakázek, víc zaměstnanců a ve správnou chvíli je potřeba začít budovat management. To znamená uvědomit si, jaké konkrétní know how ve firmě majitel potřebuje. Takže si musí položit několik otázek: Potřebuje náročnou cenotvorbu, protože na skladě jsou tisíce položek a konkurence je často mění? Potřebuje produktové řízení, protože pouze správné produkty se dobře prodávají a neleží na skladě? Potřebuje znát dobře své zákazníky, aby je byl schopen kvalitně obsloužit? Pak je jasné, že potřebuje marketing. Takže začne hledat schopného člověka (možná i managera), který marketing umí. Jak ale pozná, že právě tento je ten správný? Dokáže posoudit charakter, jestli mu ladí jako člověk. Jeho odborné znalosti obvykle posoudit nedokáže (pokud tedy sám není marketér, ale to by marketingové oddělení už dávno fungovalo 🙂). A tady nastává kritický moment. Jeho odborné znalosti mu může pouze uvěřit (lepším řešením by bylo samozřejmě si přizvat na výběrové řízení někoho, kdo to posoudit dokáže, ale přiznejme si, že tento nápad není příliš častý). Jak tedy uvěřit člověku, kterého nezná? Těžce…. Je totiž potřeba ošetřit mnoho rizik:
A ošetřování rizik způsobí, že management nedostane důvěru a roztáčí se kolečko „mít všechno pod kontrolou“, které nakonec management znechutí a rozvoj firmy výrazně zpomalí nebo zastaví. Důvěra však nemá být slepá, ale podložena informacemi. V tomto konkrétním případě to znamená:
Copyright © 2024 i4i s.r.o. www.i4i.eu * Mapa webu